خلاصه بیوگرافی کانچو یوسف شیرزاد:
يوسف شيرزاد (پدر كاراته آزاد) متولد 11 دي سال 1328 مؤسس مكتب کاراته شيرزاد در سال 1352، بنيانگذار سبك كيوكوشين كاراتة ژاپن در ايران در سال 1355، پايه گذار سبكهاي آزاد در ايران، بنيانگذار، مؤسس و رئيس سازمان بين‌المللي شيرزاد كيوكوشين (ایسکو) سبك (شين ذن) كاراته در سال 1373.
در سن 14 سالگي به علت اينكه در محله‌اي سكونت داشت كه احتياج بود هركس بتواند از خود دفاع كند، به ورزش كشتي، بوكس و كشتي كج روي آورد.

کانچو یوسف شیرزاد

کانچو یوسف شیرزاد

در تابستان سال 1342 در سن 14 سالگي، هنرهاي رزمي را با كاراته بصورت دفاع شخصی در كنار ورزشهاي قبلي نزد استاد اعظم ابوطالب ماشين چيان در تهران، باشگاه كاخ جوانان سابق در پشت سينما راديوسيتي واقع در خيابان ولي عصر (پهلوي سابق) شروع كرده سپس سال 1345 همراه با استاد خود به خيابان فلسطين (كاخ سابق) نرسيده به چهارراه امير اكرم و در سال 1347 به باشگاه آتش نشاني واقع در میدان حسن آباد نقل مكان كرده و تا سال 1354 كه استاد اعظم ابوطالب ماشين چيان عازم آمريكا شدند افتخار شاگردي ايشان را داشته اند.
در 19 سالگي، در تابستان سال 1347 با درجه كمربند قهوه اي و توافق استاد اعظم ماشين چيان ضمن ادامه تمرين با اايشان تمرين خود را با استاد اعظم دكتر فرهاد وارسته (بنيانگذار سبك كان ذن ريو) آغاز و تمرينات خود را با ايشان به ترتيب در محل باشگاه (لشگر يك گارد) واقع در چهارراه قصر و سپس سال 1348 براي مدتي در زير زمين منزل پدري ایشان (واقع در خيابان بهار كوچه وارسته)، و در ادامه در باغ شاه يا دانشگاه جنگ سابق، سال 1350 در خيابان عبدو (روبروي خيابان دكتر فاطمي)، سال 1352 در خيابان مطهري (تخت طاووس سابق) نبش كوچه گلريز (باشگاه رضایار) ادامه دادند و در سال 1352 كه فدراسيون كاراته ايران تأسيس شد به عضويت اولين تيم ملي كاراته ايران در آمدند.
پس از گذشت نزديك به 10 سال از شروع ورزش رزمي ايشان و آشنايي با ورزشهاي كشتي، بوكس و دفاع شخصي و همچنين ورزشهاي رزمي چيني، كره اي و ژاپني در تاريخ 16 ارديبهشت 1352 در سن 24 سالگي (مكتب کاراته شيرزاد) را با تكيه بر آموخته هائي از اساتيد قبلي و با تكيه بر تجربيات غني خود در سبك (كان ذن ريو) در محل مدرسه مكتب نوبخت واقع در چهارراه بهجت آباد تقاطع خيابانهاي حافظ و كريم خان زند افتتاح كردند. سال 1353 به مدرسه بامشاد واقع در خيابان نواب چهارراه سينا، و در سال 1354 به مدرسه نقش تربيت در سه راه ضرابخانه خيابان كتابي و همچنین در دانشکده افسری، مدرسه ورزش، صدا و سیما (تلویزون سابق) آموزش میدادند و پس از آن کلیه كلاسهاي خود را به تهرانپارس خيابان رشيد كوچه 150 غربي پلاك 124 (باشگاه ورزشی شیرزاد) منتقل كردند.
لازم به ذكر است كه قبل و بعد از تأسيس فدراسيون كاراته در مسابقات مختلف داخلي و همچنين در سال 1354 در مسابقات بين المللي كاراته با حضور حدود 40 كشور شركت داشتند و مقامهايي را كسب نمودند و تا سال 1354 افتخار شاگردي استاد اعظم دکتر فرهاد وارسته را داشته اند.
بدين ترتيب در سال 1354 (باشگاه كاراته شيرزاد) رسماً فعاليت خود را آغاز و بدليل نداشتن تعصب و گرايش نسبت به هيچ سبك خاصي، روشي را كه در مكتب خود تدريس ميكردند (راه و روش كاراته، يا كاراته دو) نامگذاري نمودند.
در سال 1975 با مشاهده فيلم اولين دوره مسابقات بين‌المللي سبك كيوكوشين كه بنام (بزرگان كاراته) معروف شده بود با استاد اعظم سوسای ماسوتاتسو اوياما بنيانگذار سبك كيوكوشين در ژاپن آشنا شده و پس از تماس با ایشان از طریق آقای سوتو هاگینو (رئیس نمایندگی خط هواپیمائی ژاپن ایرلاین در خاورمیانه) که دفتر این شرکت در اول خیابان نجات الهی (ویلا سابق) بود با اجازه سوسای اویاما در 11 دی 1355 با حضور جمعی از هنرجویان و مطالعه كتابهائي که سوسای اویاما فرستاده بودند با نام های (كاراته چيست؟)، (اين است كاراته) و (كاراته پيشرفته) شروع به کار کردیم و پس از سفر به ژاپن و گذراندن دوره هاي ويژه (اوچي ديشي) و آزمونهاي مخصوص با دريافت كمربند سياه (دان 3) به عنوان نماينده رسمي سبك كيوكوشين ژاپن در ايران معرفي گرديد و به تدريس و ترويج اين سبك (كيوكوشين) در ایران پرداخت و بطور منظم حداقل سالي دوبار در ارديبهشت ماه جهت شركت در اردوهاي پيشكسوتان و آبانماه هر سال جهت حضور در داوري مسابقات سراسري ژاپن كه سالي يك بار و اعزام تيم جهت شرکت در مسابقات جهاني كه هر 4 سال يك بار انجام مي شد به ژاپن سفر كرده و با ايشان تمرين داشتند.
يكي از مواردي كه باعث افتخار ايشان ميباشد اين است كه ضمن اينكه سوساي اوياما ايشان را (پسر خود) خطاب مي نمودند در مكاتبات خود با ديگران او را يك (كاراته كا) واقعي معرفي كرده اند، كه همين امر باعث ايمان و اعتقاد استاد يوسف شيرزاد به كار خود بوده است و تا قبل از فوت ایشان در سال 1373 صادقانه افتخار شاگردي استاد اعظم سوسای اویاما را داشته اند.

سوسای اویاما و کانچو یوسف شیرزاد

سوسای اویاما و کانچو یوسف شیرزاد

ده روز پس از فوت سوساي اوياما، استاد يوسف شيرزاد در تاريخ 16 ارديبهشت 1373 سازمان بين‌المللي شيرزاد كيوكوشين (ایسکو) سبك (شين ذن) را كه الهام گرفته از سبك كيوكوشين ژاپن بود را تأسيس و در سراسر ايران و جهان معرفي و كليه تجربياتشان در ورزشهاي رزمي را در اختيار مشتاقان کیوکوشین حقيقي قرار داده و نمايندگان اين سازمان (ايراني و غير ايراني) در سطح جهان به بسط و گسترش اين سبك مشغول شدند. كليه مسابقات جهاني و بين المللي سبكي زير نظر اين سازمان بوده و مسابقات داخلي هر كشور زير نظر نمايندگان كشوري اين سازمان انجام ميگیرد و علاقه اين مكتب به همكاري با سبك هاي مختلف باعث شده كه اعضاء آن در كليه مسابقات سبك هاي ديگر نيز شركت نموده و همچنين از سبكهاي ديگر جهت شركت در مسابقات سازمان بين المللي شيرزاد كيوكوشين (ایسکو) سبك (شين ذن) دعوت بعمل آید. مبارزات سبك (شين‌ذن) به دو روش (ناك دان) و (فول كنتاكت) انجام ميگیرد.
پس از آشنايي با استاد اعظم فرانك سانچز بنيانگذار، مؤسس و رئيس سازمان بوشيدو معروف به شوراي جهاني اساتيد هنرهاي رزمي در سال 1995 عضويت در اين سازمان را پذيرفتند.
www.bushido.org/whfsc
********************************
در سال 1996 پس از آشنايي ايشان با استاد اعظم جك استرن معروف به (پاپاسان) بنيانگذار، مؤسس و رئيس سازمان ووما معروف به سازمان جهاني هنرهاي رزمي تركيبي (ميكس) به عضويت اين سازمان در آمدند.
www.kyha.net womausa@aol.com
********************************
در سال 2001 عضو شوراي مجمع جهاني اساتيد بنيانگذار سبك هاي بين المللي در ژاپن شدند. (اين شورا زير نظر استاد اعظم ام. آي. تي يه نرو در ژاپن اداره مي شود). پس از انشعاباتي كه در سازمان جهاني كيوكوشين در ژاپن و جهان بوجود آمد، باعث شد كه در فدراسيون كاراته جمهوري اسلامي ايران نيز، نزديك به 30 سبك آزاد كاراته منشعب از كيوكوشين و غيره وجود داشته باشد، كه به نام سازمان سبكهاي آزاد كاراته كشور معروف است كه ايشان سمت مشاور عالي رئيس فدراسيون كاراته در سبك هاي آزاد و همچنين عضو كميته فني در فدراسيون كاراته جمهوري اسلامي ايران را عهده دار میباشند.
روحيه هنرجويان مكتب کاراته شيرزاد بايد به گونه اي باشد كه همواره از پيشرفت يكديگر خشنود بوده
و در جهت ارتقاء هرچه بيشتر جنبه هاي اخلاقي، معنوي و فني يكديگر گام بردارند
با آرزوي سلامتي و موفقيت براي كليه علاقمندانی كه در جستجوي يافتن حقيقت هنرهاي رزمي ميباشند